Testszerviz- Sopron

Emésztőrendszerünk előszobája – a szájüreg

99735Előfordult már veled, hogy kerested a kávédat, amit valahol letettél, s csak az üres poharat találtad? Nem emlékeztél rá, mikor ittad meg. Vagy a reggeli rohangálásban futkostál a lakásban, bele-bele harapva a szendvicsbe .

 

Állítólag reggeliztél, de egyetlen kellemes pillanatról nem maradt emléked a reggelivel kapcsolatban. 

Miért baj mindez? – mert alapvetően befolyásolja az emésztés folyamatát, hogy hogyan eszünk, hogyan, mennyire alaposan rágjuk meg az ételt. 

Az emésztőrendszerünk első része maga a szájüreg. Az emésztés már itt elindul. Különösen igaz ez a szénhidrátokra és a keményítőre. Gondolj bele, hogy ha bekapsz egy falat csokit, össze sem kell rágnod, le sem kell nyelned, a nyál “megemészti”, s fel is szívódik az egész. 

A szájban van a legtöbb idegvégződés, több, mint testünk bármely más pontján. Képzeld el pl. hogy egy méhecske megcsípi a karodat. Majd képzeld el ugyanezt, a nyelved hegyén. Összehasonlíthatatlanul jobban fáj ez utóbbi, tudom, megtapasztaltam. A nyál pontosan ezért, hogy a szájüreg sérülései nem okozzanak mérhetetlen fájdalmat, tartalmaz egy – a morfiumhoz hasonló- fájdalomcsillapítót. Ez az opiorfin. 

A nyálban ugyanakkor van egy fertőtlenítő anyag is, mely szintén csak akkor tudja hatékonyan elpusztítani a káros baktériumokat, ha elég időt kap a munkája elvégzéséhez. ( Azt tudtad, hogy napi 1-1,5 liter nyál képződik a szánkban, de kizárólag nappal? Éjszaka pihen  a négy Muskétás,- a  szánkban található négy  nyáltermelő pontocska 

Ha alaposan rágunk , azzal nagyon nagy támogatást adunk több szervünknek is, így a májnak, az epének, a hasnyálmirigynek, de a bélrendszer szempontjából sem mindegy, mekkora munkát kell elvégeznie az emésztés során. Meg tud vele birkózni, vagy rendszeresen kudarcot vall? Miért ne tehermentesítenénk alapvető belső szerveinket, ha megtehetjük? Ki  segítsen megőrizni a jó emésztésünket, ha nem mi magunk? 

Az alapos rágással elérjük, hogy a finom ízeket tovább érezzük a szánkban, s a jóllakottság érzése is hamarabb megjön. Ha tehát súlyfelesleggel szenvedünk, szintén fontos az alapos rágás.

Gyakran hallottuk gyerekkorunkban – mi még gyakran, remélem, a Te gyerekeid is!- hogy a rágatlan ételtől megfájdul a gyomrunk. Ez bizony igaz. A gyomorfájás társulhat egy puffadtság érzéssel, rossz közérzettel. Képzeld el, egy randevút mennyire tönkre tud tenni az a fránya felpuffadás! 

A rágatlan étel tápanyagai sem tudnak megfelelően hasznosulni! Nem kapsz annyi energiát, nem hasznosul annyi tápanyag, mint ha alaposan megrágod a falatokat. Ne pazarolj, hisz ételeidet – gondolom – pénzért vásároltad! 

Végül még egy nyomós ok az alapos rágás mellett: – drága a fogorvosi szolgáltatás! A rágás edzésben tartja a fogaidat, így azokkal jóval tovább élhetsz békében együtt .

a_feloldali_ragas_veszelyei

Mit tehetsz a jobb rágásért?

Szánj időt az evésre.

Ne nézz TV-t evés közben

Ne olvass evés közben

Figyelj az ízekre, tested pozitív élményeire, miközben rágod az ételt! 

Éld meg pozitívan a nyugodt étkezést, garantálom,  sok jó élményben lesz részed. 

Ja és még egy fontos tanács! – NE halogasd a fogorvost, ha rossz a fogad, mert a végén az emésztőrendszered is “elromlik”, s azt nem olyan egyszerű pótolni, mint a fogadat! 

Remélem találtál a cikkben hasznos információkat!  Ha igen, kérlek oszd meg azt, hogy ismerőseid is nyomon tudják követni az emésztőrendszerről szóló cikksorozatot. 

A cikk forrásául szolgált a hazipatika.com oldal, illetve Giulia Enders : Bélügyek című kalandos könyve. 

A blog Fb oldalának a kedvelésével pedig eléred, hogy ne maradj le a cikksorozat egyetlen cikkéről sem.

Az oldalt lájkolhatod ITT.

Köszönöm, ha megteszed! 

 

 

 

 

 

 

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!