A minap egy társaságban beszélgettünk. Sok téma előjött, egyszer csak elhangzott a számból a fenti bűvös számsor: 90-60-90.
Csak kevesen értették, mire gondolok. Volt a társaságban egy fiatal srác is, aki rá is kérdezett, mi ez a 90-60-90. Követelte, hogy áruljam el…
Meglepődött, amikor kiderült: az én fiatal koromban ez volt az ideális női testalkat jellemzője. 90-es mell, 60-as derék és 90-es csipőbőség.
…aztán jöttek a spagetti lányok…Magasak, lapos mell, lapos has, keskeny csípő.
A középkori szépségideál – a fodrozódó has, a nagy mellek, a vastag combok, hátrányos helyzetbe hozták a nőket.
(Ha a poci nagy, a comb vastag, de a mell is kicsi, a hátrányos helyzet csak halmozottá válik.)
A XX. század hatalmas változást hozott az emberiség fejlődésében – hisz a találmányok több, mint 90 %-a a XX. században keletkezett – , de nagy változást hozott a női szépség megítélésében is.
A század elején még szépnek számító testalkat a Dove reklámplakátján már a kövér nők közt szerepel.
A társadalom elvárása a nők alkatával szemben a XXI. századra sem csökken. Hajlamosak vagyunk messzemenő következtetéseket levonni a nők alkatából a tulajdonságaikra is.
Közben a nők lassan átveszik a férfi szerepek egy részét, hatalmas részt vállalva a család anyagi hátterének a megteremtésében, de tovább víve a hagyományos női szerepeket is, mint a családi tűzhely melegének megteremtése, a házi munka, a gyerekek nevelése. A feladat pedig egyre megoldhatatlanabbnak látszik.
A rohanás állandósul, a figyelmet szinte 100 %-ban leköti a család, a munkahely. Az énidő sok nőnél már csak álom marad.
A fejünkben azért még élnek az illúziók.
Itt már csak a csoda segíthet 🙂
..de miért is kellene csoda? Miért kell mégis csak szakítani figyelmet a saját testünk rendben tartására? Azért, hogy megfeleljünk a (férfi) társadalom egyre szigorúbb elvárásainak? ( Elég felmenned egy társkereső oldalra, s beleolvasni az ott keresgélő férfiak irreális elvárásaiba. A hirdető 80-90 %-a vékony nőt keres, miközben jómaga 20-30 kg-nyi túlsúlyt cipel magán.)
Nem, nem ezért.
Kedves Hölgyeim, elég indok kell, hogy legyen a saját egészségünk! A tartós túlsúly azon túl, hogy nagyon sok betegség forrása, jelentősen befolyásolja az önértékelésünket is. Magabiztosságunkat, önbizalmunkat, fellépésünket, társadalmi szokásainkat, s sorolhatnám.
Komoly korlátokat állítunk saját magunk elé, ha tartósan hagyjuk, hogy a túlsúly irányítsa a mindennapjainkat.
Az első árat az ágyban fogjuk ezért megfizetni, de hamarosan jön a többi – a rendszeres gyógyszerfogyasztás, cukorbetegség, magas vérnyomás, a depresszió, s sorolhatnám.
Pedig a kulcs ott van a kezünkben. Több is!
Lehet az egyik akár a Testszerviz!
Fotók: google
Ha tetszik az írás, kérlek, egy lájkkal segítsd a Testszerviz – Sopron FB oldalát. Köszönöm!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: